Gdzie szukać mieszkania na wynajem?
Każdy, kto kiedykolwiek musiał wynajmować mieszkanie, wie, że znalezienie dobrego lokalu nie jest prostą sprawą. W gorących okresach np. przed jesiennym rozpoczęciem roku studenckiego poszukiwanie mieszkania to prawdziwe wyzwanie szczególnie w dużych miastach. A więc gdzie szukać mieszkania na wynajem i to bez ryzyka trafienia na nieruchomość w złym stanie?
Gdzie i kiedy szukać ofert mieszkań na wynajem?
Poszukiwanie mieszkania najlepiej zacząć od internetu. W sieci dostępne są specjalne serwisy ogłoszeniowe, często posiadające oferty najmu z terenu całego kraju. Warto też zaglądać na media społecznościowe, gdzie powstają grupy tematyczne dotyczące rynku nieruchomości w konkretnym mieście. Trochę starszą, lecz wciąż wartą uwagi metodą jest prasa lokalna. Wiele tytułów jest ukierunkowanych na ogłoszenia. Niektórzy właściciele rozlepiają też stosowane informacje na słupach ogłoszeniowych, a nawet w miejscach do tego nie przeznaczonych, jak wiaty przystanków, czy klatki schodowe. Bezpieczniejszą opcją jest biuro nieruchomości, lecz najczęściej wiąże się to z dodatkową opłatą za pośrednictwo. Niekoniecznie jednak musisz być na miejscu, żeby sprawdzić stan lokalu. W dobie internetu coraz częściej pojawia się możliwość wirtualnego spaceru 3D. A nawet, gdy takiej opcji w danym przypadku nie ma, to wiele mieszkań ma dość szczegółową dokumentację zdjęciową. Nie jest to rozwiązanie idealne, fotografie nie oddadzą bowiem wszystkich mankamentów, może jednak pomóc w przeprowadzeniu wstępnej selekcji ofert.
Znalezienie mieszkania zależy też w znacznej mierze od konkretnego okresu. Najwięcej ofert pojawia się pod koniec lata, w sierpniu i we wrześniu, tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego. Właściciele mieszkań liczą wówczas głównie na studentów, a w okresie wakacyjnym często lokale są remontowane lub odświeżane. Więcej ofert jest także pod koniec jesieni oraz na wiosnę, ponieważ wtedy z reguły na rynek trafiają nowe mieszkania od deweloperów.
Większe natężenie liczby ogłoszeń o wynajem często jednak wiąże się ze wzmożonym zainteresowaniem. Niekoniecznie więc znalezienie jakiegoś lokalu jest prostsze. Może się zdarzyć, że łatwiej coś znajdziesz w okresie względnej stagnacji. Mieszkania do wynajęcia zwalniają się np. pod koniec zimy, gdy rezygnują z nich studenci pierwszego roku, którym nie udało się dostać na kolejny semestr. Jednak specyfika rynku zależy od danego miasta i takie sezonowe zmiany mogą odrobinę inaczej kształtować się w każdym z nich.
Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu mieszkania?
Same chęci wynajęcia mieszkania to za mało. Ale nawet jeśli uda Ci się znaleźć jakiś lokal to nie zawsze warto podpisywać umowę najmu. Tanie mieszkanie może się okazać pełne wad, a wielu właścicieli stara się ukryć jakieś niedostatki mieszkania. Na co więc zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Dwa podstawowe parametry to cena najmu (wraz z opłatami za media) oraz metraż. Przed przystąpieniem do rozmów z właścicielem dobrze mieć świadomość, jak kształtują się średnie ceny w mieście. Można w ten sposób uniknąć przepłacenia. Warto także dowiedzieć się, jak wygląda lokalizacja, a więc czy okolica posiada rozbudowaną infrastrukturę i dobry dojazd do centrum.
Stan mieszkania także ma duże znaczenie. Wstępny ogląd lokalu niekoniecznie pozwoli Ci odkryć wszystkie niedociągnięcia, chyba że przyjdziesz z osobą, która ma fachowe pojęcie o budowlance i szybciej dostrzeże drobne usterki. Uwzględnij też takie czynniki jak rodzaj ogrzewania, stan budynku, czy dodatkowe usprawnienia. Dobrym pomysłem jest wykonanie i podpisanie "protokołu zdawczo-odbiorczego" w którym zawarte jest dokładne opisanie stanu nieruchomości. Dzięki temu nie będziesz ponosił odpowiedzialności za uszkodzenia już obecne w momencie rozpoczęcia wynajmu. Konieczne jest także spisanie liczników, a ich stan będzie podstawą późniejszych rozliczeń pomiędzy najemcą a wynajmującym.
Dla wielu osób znaczenie mogą też mieć dodatkowe kwestie takie jak udogodnienia samego budynku (winda, piwnica, składzik rowerowy, parking), możliwość zamieszkania w lokalu zwierząt albo palenia wewnątrz papierosów. Wszystko to może zostać zawarte jako dodatkowe zobowiązania stron umowy. Istotne jest też, czy umowa jest długo-, czy krótkoterminowa. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań wypisz swoje potrzeby i oczekiwania co do ewentualnego lokalu, aby w trakcie oglądu zweryfikować je ze stanem faktycznym.
Mieszkania w wysokim standardzie
Szukanie mieszkania niekoniecznie musi być skomplikowane. Nie musi się także wiązać z wielodniowymi poszukiwaniami, czy ryzykiem otrzymania lokalu pełnego usterek, czy zagrzybionego. Szukasz mieszkania w Krakowie? Sprawdź ofertę Dom-Bud 4 Rent! Dla nas wysoka jakość to podstawa. Osiedle Kolorowe w Nowej Hucie oraz ul. Glogera to doskonałe lokalizacje, z rozbudowaną infrastrukturą oraz bardzo dobrymi połączeniami z centrum miasta. Oferujemy lokale o różnej powierzchni 1-,2-,3- i 4-pokojowe, a więc odpowiednie zarówno dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi. Nasze mieszkania są w pełni wyposażone, a najemcy nie ponoszą żadnych opłat za pośrednictwo. Sprawdź i skorzystaj z naszej oferty!